بازی کلمات

در این بازی جالب و خلاقانه ابتدا تعدادی کلمه ترکیبی داده می‌شود که بصورت زیرهم و ستونی نوشته می‌شوند.

آنگاه واژه اول از کلمه ترکیبی سطر بالا به واژه دوم از کلمه ترکیبی سطر پایین به وسیله فلش بهم وصل می‌شوند و به صورت ضربدری (ماتریس) واژه دوم از کلمه اول به واژه اول از کلمه پایینی.

به این ترتیب  کلمات ترکیبی تازه‌ای ساخته می‌شود. حال شخص می‌بایست با کلمات ابداع شده جدید یک متن بنویسید. این متن می‌تواند یک نثر کوتاه باشد که در آن  حس خودش را درخصوص کلمه ابداع شده بیان نماید.

همچنین این تمرین کمک می‌کند حس خود را راجع به چیزهایی که تابه حال تجربه نکره‌اید بنویسید و این کار در تقویت خلاقیت نیز بسیار موثر است.

به عنوان مثال (کلمات اولیه)

مردگان متحرک

افسار گسیخته

رگ خواب

حالا ترکیب کلمات جدید به این شکل خواهد بود:

مردگان گسیخته

افسار متحرک

افسار خواب

رگ گسیخته

که در این تمرین همانطور که گفته شد بایستی حس خود را درباره آن و درچند سطر به طور مختصر بنویسید.

تجربه من از این تمرین:

مردگان گسیخته: اکثر ما آدمیان گمان مان بر اینست که هرکس زنده است و نفس می‌کشد، زندگی هم می‌کند. حال آنکه بسیاری از این مردمان کره خاکی تنها مردگانی گسیخته از خویش اند که تنها نام زندگان را باخود یدک می‌کشند.
*
افسار متحرک: همه انسان‌ها بستگی به شخصیت و میزان انعطاف پذیری شان افسارهایی دارند که آنان را به سوی تغییر یا بالعکس سکون سوق می‌دهد. گاه این افسارها درونی اند. مثل افکار و احساسات و گاه بیرونی مثل آدمهایی که به نوعی به آنها وابستگی داریم.
حتی نوع افسار هم ممکن است متفاوت باشد،مثلا یکی از دو نوع ثابت یا متحرک باشد، افسار ثابت می‌تواند شامل باورهای کهنه ای باشد که تحت هیچ شرایطی قصد نداریم از انها دست بکشیم و افسار متحرک شاید همین شرایط و مقتضیاتی است که با پیشرفت تکنولوژی و دیگر عوامل روز به روز درحال تحول و دگرگونی اند.
*
رگ گسیخته: معنایی که هرکس برای زندگیش می‌یابد، رگ حیات اوست که منجر به رویش امید در نهان قلب و روحش می‌گردد. چه بسا که اگر این امید روزی بخشکد، آن رگ نیز گسیخته می‌شود.
*
افسار خواب: مدتها بود که از بی برنامگی و تلمبارشدن کارها و پروژه هایم کلافه بودم. در پی جواب آن معما می‌گشتم که بالاخره کلید اصلیش را در خواب زیاد بخصوص صبح‌ها یافتم و تصمیم گرفتم افسار خواب‌هایم را به دست گیرم.

— 
Wednesday, June 2, 2021 —
به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.