از یادداشت نویسی روزانه و ایده‌نگاری غفلت نورزیم

یادداشت‌کردن بلادرنگ ایده‌ها بعد از تداعی یک موضوع، حادثه، سوژه داستانی یا حتی نکته‌ای که از خاطره‌ای دور در ذهن به جامانده است می‌تواند راهکار موثری باشد برای تثبیت‌نمودن آموخته‌ها و از دست ندادن هر ایده ناب و خلاقانه‌ای که با نادیده‌گرفته‌شدن و بی‌اعتنایی به آن به احتمال قوی از دست خواهد رفت.

این موضوع متاسفانه بارها برای خود من پیش‌آمد کرده است آنهم در اغلب قریب به اتفاق آنها زیردوش آب توی حمام که دسترسی به کاغذ و قلم نداشته‌ام یا مثلاً در حین تماشای تلویزیون که وسوسه دنبال کردن فیلم یا سریالی مانع از  نوشتن جرقه‌ای بوده که مانند برقی گذرا از آسمان مغزم عبور کرده، به همان  میزان کوتاه و گذرا!  و بعد که خواسته‌ام در فرصت مغتنم آن را یادآوری و یادداشت کنم مساعی‌ام بی‌حاصل مانده است و تنها چیزی که از آن باقی مانده آهی بوده و بس!

اما از تجربه‌ای که در دوره سمپوزیوم فردی آموخته‌ام مدتی است سعی می‌کنم تقریبا هرکجا هستم، توی رختخواب، توی آشپزخانه، میهمانی یا حتی خیابان یک دفترچه همراه و مونس دائمی من باشد تا به محض اینکه برق جرقه‌ای در مغزم جهید بدون چشم‌پوشی از آن و حتی‌المقدور بلافاصله روی کاغذ بیاورم. که البته کاربرد این ایده‌ها می‌تواند شروعی باشد برای نوشتن یک داستان ناب یا جستاری خلاقانه و یا حتی یادداشتی کوتاه که نکته‌ای حائز اهمیت را در خود جای داده است و علاوه بر اینکه می‌تواند برای خواننده آن اثربخش باشد به وقت مرورکردن‌های آتی توسط خود نویسنده نیز یادآوری باشد برای تجربه‌های که در گذشته به چنگ آورده‌  و با مکتوب نمودن آن به راحتی سریدن ماهی بازیگوش  از نوک قلاب در میان رودخانه افکار فراوان فراموش شده رهایش نکرده‌ است.

شاید این پرسش برایمان مطرح باشد که از چه چیزهایی می‌توان ایده گرفت برای مکتوب شدن؟

یک نویسنده از تمام مشاهداتش در محیط اطراف و حتی از تخیلات و احساساتش می‌تواند موضوعی برای نوشتن و ایده‌ای نو درجهت پرورش دادن و خلق یک اثر ارزشمند و خلاقانه بهره ببرد.

از خوابها و رویاها، از اضطرابها و افسردگی‌هایش، از غمها و دردهای درونی، از شادی‌ها و لذات کوچک و بزرگ، از تمام جزئیاتی که در گفته‌ها و شنیده‌ها از زبان مردم عادی در کوچه و بازار می‌شنود و یا برخوردها و اتفاقات به ظاهر بی‌اهمیتی که رخ می‌دهد، از اخباری که می‌شنود، از اشیایی که با جزئیات پردازی درباره آن می‌توانیم مهارت تصویرسازی و داستان‌نویسی خود را تقویت کنیم و از همه چیز و همه چیز…

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.